Yunanistan Başbakanı Miçotakis, kapıda vize uygulamasıyla Midilli Adası’na giden Türk turistleri karşıladı

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, dün Ayvalık’ın karşısındaki Midilli adasını ziyaret etti. 

1 Nisan’da başlayan “kapıda vize” uygulaması hakkında yetkililerden bilgi alan Miçotakis, adanın limanına yanaşan “Eşref Jale” gemisinden inen Türk turistleri karşılayarak bir süre sohbet etti.

5 ada ekleniyor

Miçotakis buradaki konuşmasında, ilk aşamada 5 adada hayata geçirilen “kapıda vize” uygulamasına nisan ayı sonunda 5 ada daha ekleneceğini duyurarak, “Bu uygulama, Türk-Yunan ilişkilerindeki yakınlaşmanın somut bir sonucudur” dedi.

“Kapıda vize” 1 Nisan’dan bu yana Rodos, Midilli, İstanköy, Sisam ve Sakız adalarında uygulanıyor. Nisan ayı sonunda ise Sömbeki, Meis, Batnaz, İleryoz ve Kilimli adaları da bu listeye eklenecek.

13 Mayıs’ta Türkiye’ye geliyor

Öte yandan Miçotakis, 13 Mayıs’ta Ankara’da Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceğini açıkladı. Önceki gün AB zirvesinde açıklamalarda bulunan Miçotakis, Türkiye’nin Ege’de deniz parkı ilan edilmesiyle ilgili gösterdiği tepkiyle ilgili, “Biz uluslararası hukuk ve deniz kukuku temelinde, egemenlik haklarımızı icra ediyoruz. Çevre koruması ile ilgili bir konuda, Türkiye’nin tamamen mazeretsiz tepkisine şaşırdım. Biz ilan ettiğimiz gibi, 2 Deniz Parkı’nı (Ege ve İyon Denizi) oluşturacağız” cevabı verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir