Denizbank, Kiracısı Olduğu İstanbul’un Göbeğindeki 33 Katlı Binayı Satın Aldı: Rakam Dudak Uçuklatıyor!

2018 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) ait Emirates NBD’ye satılan Denizbank, aradan geçen 6 yılda Türkiye’deki yatırımlarını günden güne artırdı.

Ülkedeki önemli özel bankalar arasına giren Denizbank, uzun süredir Genel Müdürlük Binası olarak kullandığı Torun Tower Ofis’i satın almak için anlaşmaya vardı. İstanbul’un en önemli bölgelerinden Şişli’de, Gayrettepe mevkiinde bulunan dev plaza, Türkiye’nin en büyük ofis binalarından biri olarak biliniyor.

Bankadan yapılan açıklamada, satın alım için 12 milyar 400 milyon TL’ye ek olarak KDV ödendiği belirtilirken, şu açıklamaya yer verildi:

“Büyükdere Caddesi 141 Esentepe, Şişli, İstanbul adresinde bulunan ve tapunun İstanbul ili, Şişli ilçesi, Mecidiyeköy Mahallesi, 2011 ada, 7 parsel’de kayıtlı bulunan toplam 11.099,39
m2 arsa üzerindeki bina ve tapuda kayıtlı olan ve olmayan tüm müştemilatları dahil, 6 bodrum katına ilave olarak 33 katlı ve böylece toplam 39 katlı 106.080 m2 kullanım alanı bulunan ve halen Denizbank tarafından Genel Müdürlük binası olarak kullanılan şirketimize ait Torun Tower Ofis binası, 11.584.751.750 TL +KDV bedelle Denizbank A.Ş. tarafından satın alınmıştır. Değerleme firması tarafından söz konusu taşınmaz için 12.400.000.000 TL + KDV değer takdir edilmiştir.

Bahse konu taşınmaz, Türkiye’nin en büyük ofis binalarından biridir. Ticari gayrimenkul piyasasındaki işlemlerin kısıtlı olması, büyük hacimli ve blok bir satış olması ve satış bedelinin peşin ödenmesi gerekçeleriyle söz konusu taşınmaz, değerleme firması tarafından belirlenen makul değere göre %6,57 iskonto ile satılmıştır. Tapu devri 17.04.2024 tarihinde tamamlanmıştır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir